יום שלישי, 4 באוקטובר 2011

אפל חושפת את האייפון 4S, הביקורות שוטפות את הרשת

בתום ציפייה ארוכה של למעלה משנה, זכתה הקהילה הטכנולוגית להפתעה עגומה למדי. האייפון החדש והיחיד שהכריזה עליו אפל הוא דגם משופר לאייפון 4 הותיק שלה. המחיר קוצץ, החומרה שודרגה, אך אייפון 5 לא היה שם. גם בליין נגני המוזיקה אכזבה: עדכוני מחירים לאייפון נאנו ולטאצ', עדכון משמעותי נעדר
דחיית ההכרזה הנוגעת לדגם האייפון החדש מהקיץ אל הסתיו העלתה את רף הציפיות מאירוע ההכרזה של אפל. דקות ספורות לפני שפתחה את האירוע והעדר המידע הנוגע לדגם האייפון 5 העלה את הספקות שיתכן והוא בכלל לא קיים.

בתום סטטיסטיקות מחמיאות ועם הופעת בכורה של טים קוק כמנכ"ל החדש, חשפה אפל דגם משופר למכשיר האייפון בפני קהל שהמתין בסבלנות לדבר האמיתי. הדגם החדש של מכשיר האייפון מציג עיצוב זהה עם חומרה משודרגת אך כזו שרחוקה מלהיות מספיק אטרקטיבית עבור בעלי האייפון 4 שלא יאתרו סיבה טובה מספיק לרכוש להם מכשיר חדש.

אפל ציידה את דגם האייפון 4S במעבד כפול ליבה (A5), במצלמת 8 מגה פיקסל ובצ'יפ שמאפשר למכשיר להתנהל תחת רשתות ה-CDMA וה-GSM במקביל. מלבד אלו תתקשו לאתר עדכוני חומרה משמעותיים. הפיצ'ר שנועד להעניק לאייפון 4S יתרון נמצא דווקא בפן התוכנתי, זה שאינו קשור כלל וכלל ליכולותיו המתקדמות של המכשיר: אפליקצייה לשליטה קולית תוצרת סירי שנרכשה על ידי אפל מוקדם יותר ורבים תהו לשם מה.


תתקשה להתמודד מול המתחרות

את חוסר שביעות הרצון מאירוע ההכרזה של אפל הפגינה בצורה הטובה ביותר מניית החברה שמיד עם תום האירוע צנחה בקרוב ל-5% אך החזירה את ערכה לאחר מכן וסביר כי לקראת סוף יום המסחר תרשום ירידה מינורית בלבד.

ארבע שנים לאחר שהושק לראשונה האייפון, הפער שהציב הסמארטפון המתקדם של אפל מול התעשיה צומצם באופן משמעותי על ידי המתחרות שעשויות בחודשים הקרובים לחשוף מכשירים אטרקטייבים הרבה יותר. אפל איננה נמצאת עוד במקום שבו יכולה להתמהמה ולהפסיק לחדש, בוודאי שלא רגע לפני ששתי מתחרותיה הגדולות צפויות להשיק את המועמד שלהן, הנקסוס פריים שגילה היום מתחרה מאיים הרבה פחות מאלו שקדמו לו.

ספק אם תוכל אפל להנות כעת מחלון זמן של שנה כשהיא מתבססת על דגם האייפון הנוכחי ומנגד קשה להניח שתשיק בזמן הקרוב דגם חדש. בעלי האייפון 4 יכולים לישון בשקט, אלא שגם גוגל וסמסונג יכולות היום לישון בשקט וזה מעודד הרבה פחות.

שתי בשורות משמחות שכן הגיעו מאירוע ההכרזה קשורות למועד השקתה של מערכת ההפעלה iOS 5 ושירות הענן של אפל, שיושקו באופן רשמי ב-12 לחודש.

2 comments:

  1. אומנם אפל לא הפתיעה עם אייפון 5, אך החידושים שיש באייפון החדש מדהימים שאחד מהם הוא סירי, שמשמנה את חוקי המשחק לגמרי.

    השבמחק
  2. אפל מפיצה מוצרים חדשים ללא הפסקה, ואנחנו עדיין מתרגשים כל פעם מחדש לפני כל מוצר שיוצא :)
    יש להם אסטרטגיה שיווקית מדהימה פשוט. ללא ספק.

    השבמחק